środa, 7 sierpnia 2013

Instruktaż- jak robić obwódki do krzyżykowych obrazków

Dzisiaj nieco nietypowo, bo mam zamiar zrobić instruktaż.
Wczoraj na swojej facebookowej stronie zostałam zapytana jak robić obwódki (kreski) do obrazków. Jest to tak zwany haft płaski, choć wykorzystany w nieco inny sposób. Wbrew pozorom jest bardzo prosty, należy tylko wybrać swoją technikę, przyzwyczaić się do niej- a później już "z górki".

Zrobiłam kilka zdjęć, które pokażę tutaj w odpowiedniej kolejności i z opisami. Mam nadzieję, że uda mi się w ten sposób przystępnie wytłumaczyć jak to wykonać. Trzymajcie za mnie kciuki, bo to mój pierwszy raz. ;) Najpierw oddzielamy jedną nitkę, ponieważ kreski robi się zazwyczaj jedną nitką. Wyjątkami są przypadki, kiedy w legendzie do wzoru jest napisane inaczej (czasami chcą dwie nitki, ale różnych kolorów- daje to bardzo ładny efekt).

Kiedy już oddzielimy nitkę, na jednym jej końcu robimy supełek. Ja zazwyczaj robię trzy lub cztery w jednym miejscu, ponieważ mniejsze przechodzą przez dziurki w kanwie (wyszywam na aidzie 14ct), ale oczywiście wszystko zależy od gęstości oczek.

Przejdę teraz do pierwszego ze sposobów jakie znam:

Krok 1:

Wbijamy igłę w określonym punkcie- zazywczaj są to "dziurki" w kanwie. Czasami mogą to być też miejsca jak do półkrzyżyków, lub same środki krzyżyków, wtedy musimy celować nie w dziurki tylko w sploty między nimi- u góry krzyżyka, u dołu lub po bokach. Na wzorach zawsze jest dokładnie narysowane

Krok 2:

Tworzymy kreskę. Ja robię je maksymalnie na długość pięciu krzyżyków, ponieważ dłuższe według mnie są za luźne i źle wyglądają.
Jeżeli wyszywam ze wzoru tam zazwyczaj obwódkę dzielę sobie na mniejsze dla mnie wygodne fragmenty. Najczęściej stosowane to:
- kreska po skosie (liczę wtedy ile oczek idzie w bok i ile górę lub w dół). I tak te, które widziałam najczęściej to: 1 oczko w bok i 2 oczka do góry; 3 oczka w bok i 2 oczka do góry; 1 oczko w bok i 4 oczka do góry i ich kombinacje. Na moim obrazku żeby było lepiej widać zrobiłam 4 oczka w bok i 4 oczka do góry.
- kreska pionowa lub pozioma- w tym przypadku dla jednego fragmentu biorę maksymalnie 5 oczek.

Krok 3:


Wybieramy sobie kolejny fragment, który chcemy zrobić- zgodnie z zasadą- nie za dużo i jak najłatwiej do liczenia. Po ludzku mówiąc- staram się zawsze, żeby moje kreski zaczynały i kończyły się w oczkach, nie pomiędzy nimi. I "cofamy się", czyli wracamy do punktu zakończenia poprzedniej kreski.

Krok 4:


Następną kreskę zaczynamy zaś w tym samym miejscu, w którym tę drugą, ale będziemy "szli dalej"- jak na obrazku poniżej.


Kontynuując w ten sposób stworzymy odpowiednią obwódkę.
Może się wydawać, że ciągle wyszywając do przodu i cofając się tracimy niesamowicie dużo nitki, ale w drugim sposobie wychodzi na to samo, a cały czas mamy kontrolę w którym miejscu jesteśmy.
Ten sposób jest wybranym przeze mnie, ponieważ jest dla mnie wygodniejszy.

Efekt końcowy:
Sposób drugi:

Krok 1:


Pierwszą kreskę robimy tak jak w pierwszym sposobie- normalnie.

Krok 2:

W tym kroku pokażę kilka ruchów, ponieważ ten sposób jest prostszy.


Ja to nazywam- "cały czas do przodu". Ponieważ dzielimy sobie kreskę po raz kolejny na fragmenty- od załamania do załamania. I wyszywamy tak jakby co drugi fragment. Numerki oznaczają kolejność wbijania igły. I tak od 1-2 mamy pierwszą wykonaną przez nas kreskę, od 2-3 wyszywamy pod kanwą, od 3-4 jest druga kreska itd.

Krok 3:Na czerwono zaznaczyłam poprzedni krok, zaś na niebiesko kolejność linii powrotnej.
I tak od 1-2 mamy pierwszą kreskę "powrotną"; od 2-3 "idziemy" pod kanwą;  od 3-4 znajduje się nasza druga "powrotna" kreska. W ten sposób powstał nam kształt.

Podsumowując- możemy wybrać dla siebie jeden z dwóch metod. Najlepiej tą, która wydaje nam się bardziej komfortowa. Pamiętamy o tym, by trzymać się ściśle ilości nitek używanych do robienia obwódek (zazwyczaj 1)- więcej może wyglądać zbyt grubo w porównaniu do krzyżyków. Całą kreskę dzielimy sobie na mniejsze fragmenty ( najlepiej od załamania do załamania) i licząc o ile oczek "wychyla" się ona na boki i wydłuża w dół lub górę, tworzymy kreskę.

Mam nadzieję, że udało mi się to prosto, zwięźle i na temat opisać. W razie niejasności odpowiem na każde pytanie.

Powodzenia!

2 komentarze:

  1. Bardzo się cieszę, że trafiłam na ten blog! Tutorial jakby na mnie czekał :))

    http://qrkoko.pl

    OdpowiedzUsuń
  2. Cieszę się, że trafiłam :) Jakby był potrzebny jakiś jeszcze wystarczy napisać w komentarzach. Zrobię co w mojej mocy, żeby również pojawił się jak najszybciej.

    OdpowiedzUsuń